MAGNA Deti v núdzi

Choroby a infekcie

Magna Deti v núdzi zdravotnícke projekty sú zamerané na záchranu životov a zmierňovanie utrpenia tým, ktorí sú v núdzi. Poskytovanie lekárskej a nutričnej pomoci obetiam konfliktov a kríz je pre Magna Deti v núdzi hlavnou prioritou. Utrpenie spojené s infekčnými ochoreniami, ktoré sú zanedbávané zo strany miestnych vlád je ďalšou hlavnou oblasťou programového zamerania Magna Deti v núdzi. Organizácia si kladie za cieľ poskytnúť adekvátne ošetrenie a starostlivosť ľuďom postihnutých chorobami ako HIV/AIDS, tuberkulóza, cholera, malária, horúčka Dengue a iné.

HIV/AIDS

Vírus HIV sa prenáša krvou a telesnými tekutinami a postupne oslabuje imunitný systém - obvykle behom tri až desaťročného obdobia - čo vedie k syndrómu získaného zlyhania imunity - AIDS. Množstvo oportúnnych infekcií sa môže vyvinúť s tým, ako sa imunitný systém oslabuje. Tuberkulóza je najbežnejšia oportúnna infekcia, ktorá vedie k úmrtiu.

Jednoduchý krvný test môže potvrdiť štatút HIV, ale mnoho ľudí žije roky bez príznakov a nemusí vedieť, že boli AIDS infikovaní. Kombinácia liekov známych ako antiretrovirálne (ARV) pomáha s vírusom bojovať, redukovať šírenie infekcie a umožňuje pacientom žiť dlhší, zdravší životy bez rýchleho zhoršovania imunitného systému. Okrem liečby všeobecné programy MAGNY zvyčajne zahŕňajú vzdelávacie a osvetové aktivity, distribúciu kondómov, testovanie HIV, poradenstvo a prevenciu prenosu vírusu z matky na dieťa (PMTCT). Služby PMTCT zahŕňajú podávanie ARV počas tehotenstva a pôrodu a podanie dieťaťu hneď po narodení. Deti žijúce s AIDS sú jednou z najväčších tragédií a výziev v boji o kontrolu nad touto chorobou. V roku 2006 WHO odhadovala, že 2,5 milióna detí do 15 rokov žilo s HIV / AIDS a každý deň bolo infikovaných 1200 detí. Bez liečby umiera polovica takto narodených detí pred druhými narodeninami. 

MAGNA začala podávať ARV liečbu deťom od decembra 2002. Dnes MAGNA lieči cez 3 200 pacientov pomocou ARV. Medzi nimi väčšinu tvoria deti do 15 rokov.

 

AKÚTNA PODVÝŽIVA

Nedostatok základných živín spôsobuje podvýživu: rast bude kolísať a zraniteľnosť dieťaťa voči bežným chorobám sa bude zvyšovať. Kritický vek pre podvýživu je od šiestich mesiacov - kedy matky zvyčajne začínajú dopĺňať ďalšiu výživu k materskému mlieku do 24 mesiacov. Avšak deti do 5 rokov, adolescenti, tehotné a dojčiace ženy, starí a chronicki chorí sú tiež zraniteľní.

Wasting / chradnutie, keď podvyživená osoba začne spotrebovávať svoje vlastné tkanivo, aby získala potrebné živiny je známkou akútnej podvýživy. Vážna akútna podvýživa je definovaná veľmi nízkou váhou na výšku osoby alebo viditeľným vážnym chradnutím. Viac ako štvrtina detí trpiacich vážnou podvýživou zomrie, ak nedostanú liečbu. MAGNA používa hotové terapeutické jedlo (RUTF) na liečbu podvýživy. RUTF obsahuje obohatený mliečny prášok a dodáva všetky živiny, ktoré podvyživené dieťa potrebuje na doplnenie nedostatkov a naberanie váhy. S dlhou trvanlivosťou a nevyžadujúcou prípravou, môže byť podávaná vo všetkých prostrediach a umožňuje liečbu pacientov doma, ak netrpia komplikáciami. Keď je pravdepodobné, že sa podvýživa stane závažnou, prijíma MAGNA preventívny prístup a distribuuje RUTF všetkým ohrozeným deťom.

Deti trpiace komplikáciami vážnej akútnej podvýživy môžu vyžadovať vysoko špecializovanú, rýchlu lekársku reakciu. Pre tých, ktorí potrebujú byť hospitalizovaní a starostlivo monitorovaní vybavuje MAGNA stabilizačné centrá s až 20 lôžkami intenzívnej starostlivosti. Liečba zahŕňa terapeutické mlieko podávané nasogastrickou sondou, antibiotiká, odčervovanie, kontrolu očkovania a skríning na maláriu. Deti s vážnou chudokrvnosťou dostávajú krvnú transfúziu. Akonáhle sa pacient dostatočne zotaví, môže pokračovať v programe ambulantne s týždennými schôdzkami na monitorovanie váhy a zdravotného stavu.

Prípady miernej podvýživy či prípady rizika podvýživy i prípady vážnej podvýživy bez komplikácií môžu byť liečené v našich ambulantných centrách s hotovými jedlami (RUTF), ktoré obsahujú vysoko kvalitné bielkoviny, vitamíny a minerály a špeciálne obohatenú kukuričnú a sójovú múku. Hotové terapeutické jedlo je pasta na báze orechov, ktorá neobsahuje vodu, a preto ho možno ľahko skladovať v horúcich podmienkach. Rodičia môžu túto liečbu podávať doma a zdravie dieťaťa a všeobecný rozvoj môže byť monitorované pri návštevách ambulantných centier MAGNY. Možnosť starať sa o menej vážne prípady ambulantne uvoľňuje obmedzené zdroje, ktoré môžu byť využité na liečbu vážnejšie podvyživených detí, ktoré vyžadujú špecializovanú liečbu v nemocnici.

MAGNA poskytuje nutričné ​​programy v Kambodži, Demokratickej republike Kongo, v Keni a na kensko / somálskej hranici, v Nikaragui a v Južnom Sudáne.

 

MALÁRIA

Každý rok viac ako jeden milión ľudí - 80% z nich je v subsaharskej Afrike - zomrie na maláriu. V Mali je choroba hlavnou príčinou smrti u detí do 5 rokov veku. Malária je prenášaná nakazenými komármi. Symptómy zahŕňajú horúčku, bolesti kĺbov, bolesti hlavy, opakované vracanie, kŕče a kóma. Vážna malária, najčastejšie spôsobená parazitom Plasmodium falciparum spôsobuje poškodenie orgánov a môže viesť k smrti, ak nie je liečená. V roku 2010 boli zmenené odporúčania WHO a teraz odporúčajú využitie artesunátu, derivátu artemisinu pre liečbu vážnej malárie u detí.Dôležitým prostriedkom pre riešenie malárie sú trvanlivé siete na lôžka ošetrené insekticídami . V endemických oblastiach ako Južný Sudán, Keňa alebo Demokratická Republika Kongo, distribuuje MAGNA siete systematicky tehotným a deťom do 5 rokov veku, ktoré sú proti vážnej malárii. Personál ľuďom radí, ako tieto siete používať.

 

CHOLERA

Toto ochorenie sa neprejavuje žiadnymi príznakmi počas kultivačného obdobia, ktoré zvyčajne trvá 3-5 dní. Pacient bez liečby môže prísť o viac ako 50 litrov tekutín počas záchvatu cholery. Osoba, ktorá nie je liečená, zomrie na dehydratáciu. Smrť pri strate tekutín o 10 až 15 percent celkovej telesnej hmotnosti zvyčajne nastáva len za niekoľko hodín. Rehydratácia a podanie antibiotík je nevyhnutné a musí byť okamžite. Cholera najčastejšie ohrozuje nevzdelaných a chudobných ľudí žijúcich v okolí znečistených vôd. Títo si nezvyknú vodu prevárať pred jej konzumáciou. Bez lekárskej starostlivosti prichádza smrť do niekoľkých hodín po vypuknutí symptómov. V súčasnej dobe nieje k dipozícii účinná očkovacia látka proti cholere. Jediným spôsobom, ako zabrániť jej šíreniu, je prerušenie feko-orálnnych cyklov - teda, dodržiavanie hygieny, najmä umývanie rúk.

Lekári Magna Deti v núdzi prišli do kontaktu s cholerou začiatkom roka 2010 v Kambodži, kedy cholera zasiahla oblasť Kandal, kde Magna Deti v núdzi prevádzkuje svoje projekty v Chey Chumneas nemocnici a koncom roka 2010 na Haiti, kde epidémia cholery od októbra 2010 sužuje veľkú časť krajiny, ktorú v roku 2010 zasiahlo ničivé zemetrasenie a cholera sa stala následkom a prehĺbením dlhodobej humanitárnej krízy.

 

DENGUE HORÚČKA

Horúčka dengue je v trópoch ďaleko rozšírená vírusová infekcia s mnohými miliónmi prípadov ochorenia ročne. U detí pod desať rokov môže dôjsť k hemoragickému priebehu s vnútornými a vonkajšími krvácaním, pričom úmrtnosť činí až 30%. Asi 500 000 osôb musí byť preto ročne liečených v nemocnici. Prípady hemoragickej horúčky dengue sa rátajú v  státisícoch, čo však z roka na rok klesá. Približne 95 % infikovaných sú deti.

 

TUBERKULÓZA

Tuberkulóza, nazývaná aj suchotami, je chronicky prebiehajúcou infekčnou chorobou, ktorá je rozšírená na celom svete, a ktorej význam v súčasnosti opäť rastie aj v priemyselných štátoch kvôli vírusu HIV a imigrácii. Na celom svete zomierajú ročne na následky tuberkulózy 3 milióny ľudí. Zlá situácia týkajúca sa výživy, nízke sociálne pomery a oslabený imunitný systém podmieňujú infekciu a ochorenie. Magna sleduje tuberkulózu hlavne u HIV/AIDS detí, pri ktorých je liečba kontraindikovaná s ARV liečbou.


Kam smerujú Vaše peniaze